Atelier BD cu Puiu MANU

Muzeul Benzii Desenate te aşteaptă pe 16 şi 17 iulie 2011, între orele 11.00 şi 14.00, la MNAC, etajul 4, intrarea Calea 13 Septembrie, pentru a desena împreună cu artistul Puiu Manu în cadrul atelierelor de bandă desenată.

Atelierele se vor desfăşura la Muzeul Benzii Desenate şi urmăresc atât iniţierea în tainele celei de-a noua arte – pentru tineri –, cât şi stabilirea unei interacţiuni cu artişti consacraţi – pentru cunoscători.

Puiu Manu este unul dintre cei mai longevivi, prolifici şi talentaţi creatori de benzi desenate din România, autor multivalent, de BD istorice şi science-fiction, umoristice, dar mai ales de aventuri. A debutat cu BD în 1955 şi de atunci până în prezent a publicat mii de pagini de bandă desenată. Sâmbătă şi duminică, în cadrul atelierelor de la Muzeul Benzii Desenate, vom avea ocazia să decodăm metoda de lucru a acestui mare artist.