Interviu cu Alexandru Ciubotariu/ Pisica Patrata, creatorul Muzeului Benzii Desenate

Am avut onoarea sa-l cunosc pe Alexandru Ciubotariu/ Pisica Patrata, creatorul Muzeului Benzii Desenate, inaugurat in luna iunie a.c. la Muzeul National de Arta Contemporana. Artistul s-a nascut la Calarasi in 1979. Debuteaza la 15 ani si publica desene in peste 60 de ziare si reviste. Realizeaza ilustratie de carte si albume de bd. In 2010 a publicat primul album de street art din Romania. De asemenea, artistul a publicat Istoria Benzii Desenate Romanesti, impreuna cu Dodo Nita.
In prezent, Alexandru lucreaza la proiectul lui Matei Branea, scurtmetrajul de animatie The Cosmic Tomato/ Cosmos dus-intors. Nu este pt prima oara cind colaboreaza cu Matei. In urma cu citiva ani, Alexandru a colaborat cu Matei la realizarea serialului Planeta Moldova seria 2 pt TVR 2. Iar in luna septembrie a.c. a avut o expozitie impreuna cu acesta, la galeria H’art.
Continuarea pe site-ul European Animation Magazine.