Banda Desenata la Targul de Carte de la Goteborg

Una dintre cele mai mari manifestări dedicate cărţii din Europa a avut loc la Göteborg iar România a fost ţară invitată de onoare. În cadrul acestui târg este o secţiune dedicată banzii desenate - Serie Scenen - care cuprinde standuri, lansări de carte, prezentări şi expoziţii. La una din aceste intervenţii am fost invitat să particip şi eu având ocazia în cadrul unui dialog cu Anders Lundgren, de la Biblioteca de Bandă Desenată Serieteket, sa vorbesc atât despre activitatea mea artistică cât şi despre banda desenată românescă în general sau despre proiectul Muzeul Benzii Desenate în particular. Acestă discuţie a fost posibilă datorită invitaţiei directe din partea Asociaţiei BD din Suedia, cea care coordoneaza şi Biblioteca de Bandă Desenată Serieteket, Kulturhuset Stockholm şi cu sprijinul Institutului Cultural Român. A doua zi în standul României de la târg a avut loc discuţia "Dincolo de carte" cu designerul Arina Stoenescu despre Casa de Poveşti Harap Alb, inspirată direct de Junibacken din Stockholm, şi proiectul Muzeul de Bandă Desenată din Bucureşti, două proiecte noi care abordează ilustraţia şi banda desenată dincolo de carte. Apoi aceeaşi Arina Stoenescu a vorbit despre Editura pionier press (infiinţată în anul 1991) care cu acestă ocazie a lansat albumul BD "Mişkati intervine", în limba română al doamnei Livia Rusz. Albumul a apărut pentru prima dată în anul 1988 în Ungaria.
Alexandru Ciubotariu