Banda desenata a revolutiei din 1848

Expoziţia Banda desenată a revoluţiei din 1848 vineri, 14 martie 2014, ora 18.30 la Institutul Balassi Centrul Cultural Maghiar din Bucureşti (Str. Gina Patrichi, nr.8).
Doisprezece tineri înflăcăraţi, membri ai Academiei Maghiare de Benzi Desenate au transpus în bandă desenată cele 12 puncte ale proclamaţiei din 15 martie 1848, proiectul purtând titlul de “Junii din martie”. La realizarea proiectului au colaborat scriitori Szabó Jenő şi Bayer Antal, precum şi desenatorii Lanczinger Mátyás, Haránt Artúr, Fritz Zoltán, Felvidéki Miklós, Zsoldos Péter, Fórizs Gergely, Tálosi András, Halmi Zsolt şi Csordás Dániel. Prin această expoziţie “revoluţionară” aducem omagiu zilei noastre naţionale.
Despre însemnătatea şi semnificaţia evenimentului în secolul al XIX-lea şi astăzi, ne va vorbi istoricul Nagy Mihály Zoltán, vicepreşedintele Institutului Cultural Român.
Partener: Magyar Képregény Akadémia