Inaugurarea Bibliotecii Romilor pentru Copii

Marți 26 aprilie, ora 10:00 la Muzeul Culturii Rome (Drumul Săbăreni 101-125, cartierul Giulești Sârbi, București) se inaugurează Biblioteca Romilor pentru Copii cu lansarea cărții de benzi desenate Sofia Z-4515 al autoarelor suedeze Gunilla Lundgren și Amanda Eriksson. Cartea este bilingvă română-romani.
Evenimentul va beneficia de prezența comisarului UE Suedia Soraya Post, a Excelenței sale Anneli Lindahl Kenny ambasador al Regatului Suediei, a Claudiei Șerbănuță director al Bibliotecii Naționale a României , a autoarei Gunilla Lundgren, a Arinei Stoenescu editorul și traducătoarea volumului și a jurnalistei Fred Taikon.
Cartea este cofinanțată de Asociația Harap Alb, Folk er Folk, Pionier press iar spațiul Biblioteca Romilor pentru Copii este mobilat de IKEA Romania.
Suntem așteptați cu toții copii sau oameni mari.